Devon rex

Devon rex patří do skupiny koček s krátkou kadeřavou srstí. Je to středně velká, zvláštní kočka, které se dříve také říkalo koboltkat – kočka skřítek. Okouzlující Devon se podobá skřítkovi s mimořádně dlouhýma ušima, které jsou jeho hlavním znakem.
Historie :
První Devon rex se objevil jako spontánní mutace o několik desetiletí po cornish rexovi. Historie tohoto plemene se začala psát teprve v roce 1960 v Anglii v hrabství Devonshire poblíž Bukfastleighu. Prvním Devonem se zvláštním vzhledem srsti byl toulavý kocour typu rex. Tento kocour žil poblíž rodiny paní Beryl Cox, která měla želvovinovou kočičku s bílým zbarvením. Těmto dvou se narodilo kotě – jediné, kocourek s podobnou srstí jako jeho toulavý otec. Kocourek dostal jméno Kirlee. Vyrostl z něho kocour , který měl odlišnou strukturu srsti něž běžná populace koček. K všeobecnému překvapení jeho koťata neměla zvlněnou srst . Devon rex se tímto začal vyvíjet jako samostatné plemeno. Jako samostatné plemeno byl ve Velké Británii uznán v roce 1967. V USA byli rexové odděleni až v roce 1979.

Devoni u nás :
Snad prvním jedincem tohoto plemene u nás byla kočka z německoho chovu Wawa-Zazouś Charisma (DRX ns 09) paní Ivety Kapounové, která byla vystavena v prosinci roku 2001 na mezinárodní výstavě v Praze. V říjnu 2004 na výstavě Bohemia Cat clubu se stala kočka Champion LV*Dalita Incognita (černě želvovinová s tonkinským zesvětlením) nejhezčí kočkou opačného pohlaví celé výstavy.
Podle záznamů plemenné knihy koček ČSCH byli v roce 2001 zapsáni dva importovaní jedinci, v roce 2007 bylo těchto záznamů již 48 ( importovaná zvířata a odchovy).

Standart plemene:
Hlava : ve tvaru krátkého klínu s velmi vystupujícími lícními kostmi. Zakulacené čelo se klene
k ploché lebce. Brada je silná. Hmatové vousy a obočí je zkadeřené, dostatečně pevné a
středně dlouhé.
Nos : je velmi krátký, čenich také.
Uši : jsou tvarově velké, široce nasazené, vybíhající do zakulacené špičky, na hlav posazené velmi
nízko. Jsou dobře pokryté jemnými chloupky, kožní záhyby na zadní straně nasazení ucha jsou
osrstěné.
Oči : jsou velké, oválné, dost daleko od sebe posazené, trochu směřující k vnějšímu konci základny
ucha. Jsou zářivé, jasné, čisté, mohou mít jakoukoli barvu.
Krk: krk je dlouhý a štíhlý.
Tělo : je středně dlouhé, pevné, svalnaté, štíhlé s širokou hrudí.
Končetiny : jsou štíhlé a dlouhé, zadní nohy jsou delší. Přední nohy jsou zaúhleny k tělu, takže bérce
vytvářejí dojem nohou ve tvaru písmene O.
Tlapky : jsou malé a oválné.
Ocas : je dlouhý, štíhlý a zužuje se. Je dobře pokrytý krátkou a hustou srstí.
Srst : je velmi krátká a jemná, měkká a zvlněná, s pestrými pesíky. Nejhustější je v obličejových
partiích, na uších, zádech, bocích, nohách a na ocase. Méně hustá je na hlavě, krku, hrudi a
břiše. Textura je jemná, hebká. Srst je krátká. Na uších, hlavě, hrudi, břichu a na packách je
velmi krátká. U koťat pak může být velmi krátká po celém těle ai když není dost dlouhá, aby
byla zvlněná, musí pokrývat celé tělo rovnoměrně, tak , aby nevznikala holá místa. Zvlnění je
nejpatrnější tam, kde je srst nejdelší, tj. na hlavě a na ocase.

Barva : jsou uznány všechny barvy a kresby včetně kombinací s bílou, která je povolena v jakémkoli
množství

Celkový dojem : Kočka středního vzrůstu s urostlým a svalnatým tělem s širokým hrudníkem, dobře
osrstěná jemným vlnitým kožíškem s osobitou texturou, jaká se nevyskytuje u jiných
plemen. Je to kočka jedinečného a nezaměnitelného vzhledu. Devon rex je pozorný
a aktivní, projevuje živý zájem o dění ve svém okolí.

Charakter :

Devon rex je společenské plemeno. Chovatelé říkají, že se chovají téměř jako psi, chodí za svým pánem a mávají ocasem. S ostatními zvířaty a se psy se snášejí většinou velmi dobře. Jejich dlouhé nohy jim umožňují skákat, jsou to výborní akrobaté. Jsou to velmi zvýdavé i zvědavé kočky, jsou výbornými lovci.
Jejich srst téměř nelíná, proto je není třeba často česat. Mnozí chovatelé je propagují jako vhodnou kočku pro alergiky, ale není tomu tak vždy. Mohou se nalézt i lidé, kteří jsou na tuto srst alergičtí.
Devon rexům je třeba zajistit ochranu jak před zimou, tak i před horkem. Kvůli své řídké srsti se snadno prochladí nebo přehřejí. Pokud je velká zima, neměli bychom chodit ven a ani dlouho zůstávat v přetopeném pokoji. Normální tělesná teplota rexů je o dva stupně vyšší než u ostatních koček. Kvůli této vyšší teplotě mají zvýšený metabolismus a tím také mnohem větší chuť k jídlu.
Chovatelé o nich říkají: Jsou zvláštní, jiní, možná hodně zvláštní a hodně jiní, ale ne zase o tolik víc, než my sami.Je to plemeno , které je nejen jedinečné na první pohled svým vzhledem, ale také svojí neskutečně vlídnou a přátelskou povahou. Devon rex je něco jako malý ďáblík v beránčím rouše. Jeho zvlněný kožíšek je nejen krásný a velmi příjemný na omak, ale také velmi praktický a nenáročný na údržbu. Kožíšek nelíná, po bytě ani na oblečení se jeho srst nepovaluje. Údržba je velmi praktická, stačí pohlazení. Kartáčem by se krásně vlnkovaná srst mohla polámat. Pokud se na vás Devon zadívá, překvapí vás jeho neuvěřitelně veliké a upřímné oči.

 
Copyright (c)Od Hry Zlatník